FIAT Marea Fan Club

Usmívejte se na Marušky, Marušky se budou usmívat na vás!
Právě je 23 zář 2020, 17:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Matka na poloose
PříspěvekNapsal: 10 črc 2020, 08:32 
Člen klubu

Motor: LPG Marea W 1997 1,6 16v, 77kW
S ložiskem? Nerozumím. Je to ta poloosa na straně u řidiče. Když se vytáhne z převodovky, bude na ní, pokud se nepletu, homokineťák. Soused říkal, že ten se musí citlivě sklepat dolů, natáhnout manžeta, homokineťák na poloosu vrátit, a je to. Takže - jaký ložisko máš na mysli? A jak se koupí s tou manžetou? Ložisko bude na poloose a - už tam je, ne?

No a ten soused (už pár manžet vyměnil... a teď si přendavá motor z auta do auta), tak mi s tím pomáhal, a nepodařilo se mu povolit hlavní ložisko kola. Oddělal na tom TŘI ráčny! Tvrdí, že pokud kolo neoddělá, sice bude moct (po rozpojení dvou konusů) poloosu z převodovky trochu vysunout, ale nebude tam pod autem dost místa, aby mohl citlivě vyklepat homokineťák z poloosy a pokud by ho nechal na poloose, nepřetáhne přes něj tu manžetu. Takže nic, s výměnou manžety se musím dneska rozloučit, už neví, jak by to udělal. Teď mne napadlo: nepoddá se manžeta tak, že by šla přes ten homokineťák prostě přetáhnout? Trochu roztažitelná, elastická přece je... ? Neviděl jsem někde tady na fóru, jak se někdo dušoval, že hlavní ložisko se povolovat naopak nesmí, že by ho pak člověk nedotáh správnym momentem?

PříspěvekNapsal: 10 črc 2020, 08:43 
Člen klubu

Teda, možná si nerozumíme v pojmech - psal jsem homokineťák, a myslel jsem tím ten triangl s kamenama, jištěnej ségrovkou, kterej je na konci poloosy směrem k převodovce. Říká se tomu homokineťák? Myslel jsem, přes něj tu manžetu prostě přetáhnout, že by se nemusel oddělávat a zase nasazovat.

Přidali k tomu "originální" spony - daj se nějak rozumně nasadit bez speciálních kleštiček?

PříspěvekNapsal: 10 črc 2020, 20:48 
Člen klubu

Motor: 1.9JTD105
Tak ještě jednou :-) na straně kola je homokyneták a tam ta manžeta jde natáhnout po sklepnutí toho homokynetáku a toči se i spoloosou a tím homokynetákem :-) ale na straně převodovky ta manžeta je chycená k domečku co je na převodovce a netočíse a proto na konci té manžety je ložisko aby se v té mažetě ta poloosa točila a mění se to i s tím ložiskem protože už po čase začne taky propouštět olej z převodovky. podívej se o pár příspěvků do zadu tam jsem ti dával fotku té poloosy a je to tam dobře vidět že ta manžeta je daleko širší a já ty origo pásky nepoužívám ale dávám tam zdrhovací pásky a bohatě to stačí :-D

Přílohy:
cb25c7a705a738e28e04d9a1f0460e26--mmf250x250.jpg
cb25c7a705a738e28e04d9a1f0460e26--mmf250x250.jpg [ 6.86 KiB | Zobrazeno 433 krát ]

Fiat Multipla 1.9JTD/105 bude dárce orgánů
Alfa romeo156 SW 1.9JTDm šedočerná střela

PříspěvekNapsal: 13 črc 2020, 01:12 
Člen klubu

Zdrhovací pásky: jestli tím myslíš ty umělohmotný, tak to je vlastně dobrej nápad!

Takže to ložisko je na poloose a je tam jen proto, aby se na něj připevnila manžeta? Jak se to ložisko jmenuje – abych ho mohl objednat? Manžetu už jsem koupil a ložisko k ní přidaný do krabičky žádný nebylo :-)

Takže až vytáhnu od převodovky tu poloosu, stáhnu z ní „kameny“ a pak to ložisko, o kterém píšeš? A pokud je teda díra v manžetě, tak mi vytek všechen olej z převodovky? K manžetě je přiložený nějaký šedý mazivo – mám ho tam dát? A to se nesmíchá s tím olejem z převodovky? (Omlouvám se, že se ptám tak blbě, fakt se v těchhle věcech nevyznám... ale rychle se učím :))

Manžet je na netu spousta velikostí, dušujou se, že všechny pasujou, maj i „univerzální“ manžety. Vadí, když ta velikost bude trochu jiná? Dá se manžeta trochu roztáhnout do šířky, aby sedla, i když bude trochu menší třeba? Předpokládám, že roztáhnout (možná) půjde, ale pokud by naopak byla větší, než je potřeba, asi by nasadit nešla? Nemůžu se k manžetě pořádně dostat, abych ji změřil, a rád bych měl tu správnou manžetu ještě před tím, než tu poloosu vyndám...

díky

PříspěvekNapsal: 13 črc 2020, 17:47 
Člen klubu

Tak se nám vůbec, ale vůbec nepodařilo povolit matku u hlavního ložiska (přední kolo, ložisko kola).
Nejdřív jsem na tom oddělal tři ráčny, potom jsem to dělal místo ráčny tím nástavcem, jak má otvor na boční trubku... to taky nešlo, kdybych zabral ještě trochu, ukroutil bych to.
Objevil jsem dalšího souseda (je to tu přece jenom 20km od škodovky :-)), kterej má malou opravničku. Měl ořech na ten největší 4hran a pořádnou páku. Ořech musel zbrousit, aby se tam vešel. Pak vzal násobič momentu a povoloval - ale nepovolil. Nepovolil. Akorát ten ořech strhnul ten šroub.
Došli jsme k závěru, že FIAT asi schválně dělá ten prostor kolem matky tak úzkej, aby to nedokázal povolit nikdo jinej než fiat. Když tam ten ořech nabijeme, tak se zasekne v úzkym kuželu a nikdo s ním nehne.
Poradil mi tři možnosti:
- udělat do matky prohlubeň, vzít majzlík, nahřát tu matku horkovzduškou a majzlíkem do ní bušit
- odříznout flexou to ložisko a tím se dostat k matce
- nebo zajít do fiatu, kde maj na to asi speciální tenkej ořech.

No. Do fiatu se mi nechce, protože auto už nemá technickou. Zničit flexou ložisko se mi taky moc nechce, protože bych pak asi musel dát nový ložisko a to je asi dost drahý? Tak zkusím majzlík. Co?

Máte s touhle matkou někdo tyhle zkušenosti? že vůbec nešla povolit? a jak jste s i s tím poradili? Předesílám, že to železo, kterým je ta matka zajištěná, jsme odehli, takže to pohybu matky nevadí.

PříspěvekNapsal: 13 črc 2020, 19:31 
Člen klubu

A buším do matky naostřeným majzlíkem a ani se nehne. nahřál jsem, promazal... už fakt nevím

PříspěvekNapsal: 13 črc 2020, 21:26 
Člen klubu

Já jsem měnil tu manžetu s ložiskem když jsem měmil spodní rameno nepovoloval jsem polosu sumdal jsem brzdič pověsil na tlumič povolil ty dva šrouby co drží těhlici na tlumiči a vyndal celou poloosu i s těhlicí. Ložisko té manžety jsem musel rozbít vnitřní kroužek naříznul flexou jinak jsem ho nemohl sundat.Při naklepávání ložiska je potřeba mít trubku o vnitřním průměru ložiska a opatrně klepat.

PříspěvekNapsal: 13 črc 2020, 23:38 
Člen klubu

No, ale matku hlavního ložiska (matka uprostřed kola, mezi šroubama na uchycení kola) jsi sundaval, ne? A jak? :-)

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 08:26 
Člen klubu

petr_ píše:
No, ale matku hlavního ložiska (matka uprostřed kola, mezi šroubama na uchycení kola) jsi sundaval, ne? A jak? :-)

Nee pokud to udělal jak popisuje tak sundal poloosu i s kotoučem a těhlicí :-) ale tím se dostal jen k vnitřní manžetě (na straně převodovky) ale ty potřebuješ vyměnit obě jak vnitřní tak venkovní tak by jsi musel ještě tu poloosu sklepnout z toho homokyneťáku a pak můžeš vyměnit i tu venkovní manžetu aniž by jsi musel povolovat tu debilní 36 matici :-)

Jo a ten ořech 36 jsem musel taky zbrousit abych ho na tu matici dostal :-( to u alfice co jsem dělal včera (výměna tripoidu a venkovního homokynetáku) se na tu matici dostaneš v pohodě ale zase je tam plno jinejch zádrhelů :-( a bez hrubé síly se taky občas neobejdeš

Naposledy upravil komar dne 14 črc 2020, 12:16, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 10:47 
Člen klubu

Ano dělal jsem jenom tu manžetu u převodovky ale když bude dole to ložisko vnitřní manžety tak není problém vyměnit tu manžetu u kola. Nic nebrání přetáhnutí manžety po celé poloose až ke kolu a potom nasadit vnitřní manžetu s ložiskem.

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 12:15 
Člen klubu

pavel.matejka píše:
Ano dělal jsem jenom tu manžetu u převodovky ale když bude dole to ložisko vnitřní manžety tak není problém vyměnit tu manžetu u kola. Nic nebrání přetáhnutí manžety po celé poloose až ke kolu a potom nasadit vnitřní manžetu s ložiskem.

A nebude bránit rozšíření poloosy za ložiskem ? přeci jen ty manžety co se poslední dobou dělaj už nejsou tak pružný jak kdysi co byly z gumy. Ted jsou z nějakého měkčeného plastu nebo něco takového i když kdyby se to opatrně nahřálo tak by to i šlo :-)

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 18:11 
Člen klubu

Brousili jsme, až tak, že se majitel ořechu už bál, že se mu pak ořech rozlomí... teď už mám matku ale celkem rozmajdlovanou a tak už ji asi přece jenom budu muset oddělat, nějak, s takhle rozjebanou matkou by mi tu technickou stejně asi nedali.

teď mám novou strategii - po majzlíku se snažím vyvrtat do matky 2 díry a pak ji zkusím rozlomit. Samozřejmě se bojím, že při vrtání matky poškodím i poloosu.

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 22:40 
Člen klubu

Prosím tě řízni tu matku flexou s řezacím koutoučem a máš ji dole na to šup :-) pokud náhodou zařízneš moc a zničíš závity tak si vyměníš ještě homokyneták a máš to hotové, poloosu nezničíš ta jde do toho homokynetáku a ten teprve do kola a na něm je ta matka :-) že zařízneš do toho nálitku co je okolo matky a nejde přes něj ten ořech vůbec nevadí mám to takhle taky :-)

Přílohy:
Bez názvu3.jpg
Bez názvu3.jpg [ 43.49 KiB | Zobrazeno 393 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 črc 2020, 23:58 
Člen klubu

HOTOVO! Po několika dnech potu a dřiny :-)
vyvrtal jsem do matky 2 díry - a matka konečně povolila. Zbyly z ní jen cáry. Mám radost, že jsem neponičil závit a nová matka tam jde našroubovat. Asi budu muset tu osu provrtat, aby tam pak šla dát závlačka.
Už jsme odklepli řídící tyč... teď trochu bojuju s tím druhym konusem, ale namazal jsem to, ráno bude třeba líp.

PříspěvekNapsal: 15 črc 2020, 11:51 
Člen klubu

Tak blahopřeji :-)
Ta matka se zajištuje tím že její hranu sklepneš do těch drážek co jsou v tom homokynetáku

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]