FIAT Marea Fan Club

Usmívejte se na Marušky, Marušky se budou usmívat na vás!
Právě je 31 říj 2020, 23:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: nejde ventilator
PříspěvekNapsal: 19 srp 2015, 18:50 
Člen klubu

Motor: 1,6 16V
Ve zkratce:
- vytáhnout relátko pro první rychlost a přemostit drátem tak aby sepl
- upozornění - ventilátor má velký příkon, takže se "přemosťovací" drát velmi rychle zahřeje - já se spálil. Takže doporučuji tlustší drát.
- pokud na první rychlost nejeden může být problém v odporu (je přímo na sahaře)
- vytáhnout relátko pro druhou rychlost a přemostit.
- pokud na druhou rychlost jede, tak je chyba s největší pravděpodobností v tom rezistoru (odporu) nebo případně v relátku
- chyba v relátku lze vyloučit jeho proměřením, nebo dočasným vyměněním za jiné (nevím jestli tam sedne z té druhé rychlosti
- pokud by větrák nejel ani na jednu rychlost, tak vytáhnout konektor ze sahary a zjistit zda jde do něj proud.

(pokud máš funkční klimu, tak by se měla první rychlost sepnout cca po minutě zapnutí klimy - i tak to lze vyzkoušet)

Pokud nemám funkční klímu ( na volnoběh se nezvednou otáčky, motor pulzuje cvaká a dokáže se tak zatížit, že i chcípne a hlavně nechladí ) tak se nezapne 1.st.? Co zapíná 1.st. při studeném motoru a zapnuté klimošce?
Malé černé relátko blíž ke chladiči je OK - přeměřeno ( snad relé 1.st. )Při přemostění se nic neděje ( byl studený motor )
Čidlo teploty motoru je OK ( oba kontakty spínájí při ořátí )
Sahara se nezapne ani na poslední bílé čárce. Samotný ventilátor se " na ponku " točí.
Proč se mě nezapnou sahary. Na dovolené upadly uhlíky ve ventilátoru a ten se zadřel. Mám nový, ale nefunkční. Pojistky jsou asi OK.

mob. 605748480

PříspěvekNapsal: 20 srp 2015, 00:31 
Člen klubu

Motor: 1,6 SX - sedan
Víš určitě že ti jede kompresor klimy? Stačí se na něj zboku podívat jestli se točí spolu s řemenicí i sama hřídel.

Punto Cabrio 60 S - '95 made by Bertone
ex Audi A4 (B8) 2,0 TDI - '2010
ex Audi A4 (B8) 1,8 TFSI - '2008 - služební...
ex Renault Laguna Grandtour II 1,9 dCi - '2001
ex Fiat Punto 55S - '95
ex Škoda 120 L - '79

PříspěvekNapsal: 20 srp 2015, 22:24 
Člen klubu

Adyn píše:
Víš určitě že ti jede kompresor klimy? Stačí se na něj zboku podívat jestli se točí spolu s řemenicí i sama hřídel.

Adyne, ty "ftipálku". Hlavu jsem si ukroutil, ale hřídel není vidět. Je dost z boku. Omlouvám se, ale vláken na téma klíma-sahara je tu hodně. Ale odpověď jsem nenašel. Mám jednu otázku.
Jak zapnout saharu při studeném motoru aspoň na 1.st. pokud to nedokáže puštěná klíma. Pokud opravdu stačí překlenovat to malé relátku v boxu před baterkou blíže ke chladíčí tak u mě to nepomohlo ( relé je OK ). Čidlo v chladiči co je konektorem spojené s obvodem sahary je OK. Ten větší konektor nahoře sahary je trvale bez napětí. I při ohřáté vodě na poslední bílou čárku. Má tlusté dráty, tak předpokládám, že je to napájení. Nějaká potvora mě krade elektriku.
Jinak dne STK. Emise 1+ a TK asi 1-. Samé drobnosti.
Maruška na hrad.

mob. 605748480

PříspěvekNapsal: 23 srp 2015, 11:28 
Člen klubu

Motor: 1,6 SX - sedan
Neftipkuji :-)
Jak je řemenice, tak hned uvnitř ní je další kotouč, který je napojený rovnou na hřídel. Musí se točit spolu s řemenicí. Když je se nehýbe, kompresor nejede.

Punto Cabrio 60 S - '95 made by Bertone
ex Audi A4 (B8) 2,0 TDI - '2010
ex Audi A4 (B8) 1,8 TFSI - '2008 - služební...
ex Renault Laguna Grandtour II 1,9 dCi - '2001
ex Fiat Punto 55S - '95
ex Škoda 120 L - '79

PříspěvekNapsal: 24 srp 2015, 10:59 
Člen klubu

Mas pravdu. Zrdcatkem tam je videt. Obcas se toci a obcas ne. I kdyz chladim na plno. To asi neni normalni. A saharu stale nedokazu roztocit.

mob. 605748480

PříspěvekNapsal: 25 srp 2015, 09:10 
Člen klubu

Tak další část záhady je odhalena. Je vadné jedno relé. Na obr. je to č.3. Bohužel v příručce jsou uvedena pouze 2. Relé klimatizačního zařízení a relé napálení el.mag spojky. Já tam mám 3. Nevite někdo k čemu jsou. Je to ve skříňce před baterkou.

Přílohy:
relé.jpg
relé.jpg [ 87.98 KiB | Zobrazeno 748 krát ]
skrinka.jpg
skrinka.jpg [ 205.33 KiB | Zobrazeno 748 krát ]

mob. 605748480

PříspěvekNapsal: 29 zář 2020, 23:45 
Člen klubu

Motor: LPG Marea W 1997 1,6 16v, 77kW
Ahoj! Tohle téma na začátku vypadá, že bych na něj moh navázat - nefunguje mi ventilátor TOPENÍ. Pak jste tu začali mluvit o sahaře, no ale zkusím se teda navázat na tu první část...

Ventilátor TOPENÍ mi občas vypínal. Řekl bych, že hlavně po dešti. Pár dní po dešti už zase fungoval bez problémů. Když zlobil, nefungoval v žádné poloze teploty ani spínače rychlosti ventilátoru. Většinou to bylo tak, že chvilku šel, pak vůbec nešel, pak zase třeba minutu nešel, pak zase šel... Upřesňuju, že tohle ventilátor dělal nejen v poloze AUTO(matic), ale ve všech polohách.

No. A teď mi zase přestal jít. Tentokrát to vypadá, že na delší dobu. A začaly deště a zimy... tak by se hodil. Zvlášť, když mne trochu zlobí termostat a já musím často snižovat teplotu vody přes topení...

Napadl mne nějakej kontakt, kterej za vlhka blbne... netušíte někdo, kde hledat? Kudy tam ty dráty vedou? Pojistky ( v hlavní pojistkové skříňce) jsem všechny prohlíd... děkuju.

PříspěvekNapsal: 30 zář 2020, 15:51 
Člen klubu

Mezitím jsem na foru našel víc zmínek o tom, kam se podívat (omlouvám se, že jsem se teda částečně ptal na věci, který byly zodpovězený). Všechny kontakty jsem prohmatal a ještě jednou překontroloval pojistky - nic.
Napojil jsem ventilátor přímo na baterii - funguje.
Nakonec jsem červenej (+) drát zapojil zpátky do auta a černej drát (-) jsem napojil na šedej drát, takže jsem obešel relátko či odpor či co to je, kterej je mezi ventilátorem a - pólem baterie (a ta krabička je zasazená do přívodu vzduchu k ventilátoru). Ventilátor běží. Takže už vím, že chyba je někde v tý krabičce (nebo v drátkách od přepínače ventilátoru a podobně, co do něj vedou. A hlavně - v nejhorším, pokud se mi nic jinýho nepodaří, můžu propojit ten černej a šedej drát a ventilátor pojede. Naplno, ale to mi tak nevadí...
Teď vyndám tu krabičku a podívám se, jestli tam někde není studenej spoj...

PříspěvekNapsal: 30 zář 2020, 23:23 
Člen klubu

Vevnitř nic spálenýho, žádnej studeňák. Spoje jsem pro jistotu přepájel, a nic. Tak si zatím vyvedu někam do prostoru řidiče kabel, kterej propojí šedivej drát s černým, s vypínačem. Tím budu ventilátor zapínat.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]