FIAT Marea Fan Club

Usmívejte se na Marušky, Marušky se budou usmívat na vás!
Právě je 04 bře 2021, 18:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chci Mařenku!!
PříspěvekNapsal: 14 úno 2021, 16:23 
Člen klubu

Motor: LPG Marea W 1997 1,6 16v, 77kW
Ahoj.

Rád bych Marejku 1,6 16v, stříbrnou, weekend.
Ale i leckterou jinou variantu Mařenky.
Nevadí, když bude mít nějaký problém. I bez technický.

O co jde:

Mám momentálně hlavu ve smutku, tu moji Mařenku už přes STK nepustili a našli na ní tolik chyb, že mi na ni technickou už nikdo nedá... Mařenka přitom jezdí dobře, dal jsem jí novou LPG nádrž, emisema prošla na výbornou, ostatně, strávil jsem teď několik měsíců (pracuju pomalu) pod autem, abych opravil to, co mi vytkli při technický kontrole v létě (a pak byl covidovej odklad, takže jsem měl hodně času chyby napravit). Narazil jsem ale na povýšenýho pitomce, kterej se přímo vyžíval v tom, jak mne ponižoval (jsem prej úplnej hlupák, když jsem si pořídil fiata) a usilovně hledal a našel i to, co opravdu nemusel. Nakonec kontroloval i datum na lékárničce... Jsem fakt smutnej, protože poslat fungující, milou Mařenku jen tak do starýho železa, to opravdu bolí.

Škoda, pak jsem našel ve vedlejší vesnici člověka, který by STK zařídil... a snad by prošla i jinde na STK, kdybych narazil na někoho aspoň trošku vlídnýho... ale s tímhle škraloupem už neprojde, asi...

No, a protože teda nevím, jak svoji Marejku ještě udržet při životě, možností je sehnat jinou Marejku, pokud má nějaký problém, doplnit ji díly z mojí Marejky, taky třeba přendat LPG, a tu svoji budu mít i do budoucna jako zdroj náhradních dílů. Proto hledám Mařenku, třeba i s nějakým problémem nebo bez technický - když už musí umřít moje Marejka, tak ať aspoň nemusej umírat Mařenky dvě. Čím víc bude nová Mařenka podobná tý mojí, tím líp půjdou ND z mojí použít. Ale třeba na barvě mi až zas tak nezáleží.

Jsem trochu natvrdlej a nejsem moc mechanicky zručnej, tak neumím odhadnout, co udělat a jak, jak moc by to bylo náročný, ale zatím jsem si vždycky nějak poradil...

Mám stříbrnou 1,6 16v weekend, s LPG...

Hezký pozdravy, děkuju za ohlasy...
Petr

Předmět příspěvku: Re: Chci Mařenku!!
PříspěvekNapsal: 17 úno 2021, 19:39 
Člen klubu

Motor: 1,6 SX - sedan
Já na STK jen jednou narazil na trochu idiota, jinak většinou vcelku fajn lidi.
Nicméně k věci. I když koupíš jinou Máňu, tak na STK a emisích můžeš mít problém i tak. Takže běž určitě cestou přes nějaké kontakty.

Jinak já mám stříbrné 1.6 dvě, ale neprodám... Sorry....

ex Punto Cabrio 60 S - '95 made by Bertone
ex Audi A4 (B8) 2,0 TDI - '2010
ex Audi A4 (B8) 1,8 TFSI - '2008 - služební...
ex Renault Laguna Grandtour II 1,9 dCi - '2001
ex Fiat Punto 55S - '95
ex Škoda 120 L - '79

PříspěvekNapsal: 17 úno 2021, 21:02 
Člen klubu

Asi máš pravdu, že kdybych měl ještě jednu Mareu, mohl bych mít úplně stejný problémy s STK. Lepší bude prostě znovu zajít na technickou s tou mojí Mařenkou...

Když jsem si znova, už klidnější, prošel ty vady, tak mám pocit, že to jsou všechno vady, který jsou buď
a) snadno odstranitelný, nebo
b) nejsou vidět a při případný silniční kontrole nebudou zjistitelný. Auto vypadá zvenku docela slušně, takže policajti nemaj moc důvod čekovat technickej stav. Vlastně vždycky byli policajti při silniční kontrole příjemný a milý.
Takže ten technik, co by mi to dal, teda asi moc neriskuje.

Našel jsem tady ve vedlejší vesnici člověka, co by mi technickou zařídil, jenže - jakmile to prej bylo už na technický jednou a našli ty vady, nechce se mu technickou teď zařizovat. Nemáte někdo pro mne nějakej tip?

Přikládám protokol z tý technický... barevně jsem k tomu přidal poznámky. Někdo se možná budete smát... ale vážně: to auto mi skvěle slouží, cejtím se v něm bezpečně, znám ho, vím, co od něj čekat. Jasně, že se na starým autě dají najít chyby, ale mně přijde škoda ho dávat do starýho železa. Zvlášť, když s ním většinou jezdíme tady jenom v okruhu pár kilometrů od naší vesnice. Škoda ho, no.

Přílohy:
stk3.jpg
stk3.jpg [ 166.12 KiB | Zobrazeno 192 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 úno 2021, 13:46 
Člen klubu

Určitě to k smíchu není. Asi jsi toho technika STK tím stavem auta popudil. Všechny závady se dají nějak odstranit, i když to bude chtít peníze a čas. Výhodou je potom větší jistota v auto. Ty brzdový trubky nenatírej - vyměň je. Zajímavé je, že se protokol netýká LPG.
zuki

PříspěvekNapsal: 18 úno 2021, 18:13 
Člen klubu

Motor: 1,6 16V
Petr_

sleduji tvoje nadšení a chuť opravit Marejku od doby co jsi začal na naše forum psát. Moc jsem ti fandil, sám jsem měl plynovou 1.6 Mareu, vím jaké byly problémy s plynem, s opravami, atd atd. Držel jsem ti palce, a měl jsem radost, když se ti to, či ono povedlo opravit, rozchodit, vyměnit. Ale musím upřimně říct, že to auto, jak je popsané od toho technika, je v hrozném stavu. Ano spoustu věcí se dá opravit, a věřím, že to nevzdáš a dáš to auto do pořádku. Ale zlehčovat napsanou závadu, že není zjistitelná při běžné silniční kontrole, to je dost i na mně. Auto při brzdění táhne do strany, není funkční ruční brzda, orezlé trubky, kotouče .... no já nejsem žádný automechanik, a ani nějaký cimprlich co se aut týče, ale mám jedno pravidlo, auto musí brzdit, kdykoliv. Jak si sám psal, vozíš v tom autě dítě, tak by to auto mělo být v takovém pořádku, abych se nebál, že se něco podělá, zrovna když jej povezu.

Neber to ode mne prosím jako nějakou buzeraci, fandím ti a držím palce, že to s tím autem nevzdáš.

Na druhou stranu musím přiznat, že jsem zrušil a nechal sešrotovat svoji Mareu v podstatně lepším stavu, než je popsaná ta tvoje, jenom měla potkaný motor.

PříspěvekNapsal: 18 úno 2021, 19:36 
Člen klubu

Technika jsem stavem auta nepopudil, protože měl tenhle přístup ještě před tím, než ho začal zkoumat. Vyjádřil se, že mít fiata je úplná hloupost, a mít jiný než zánovní auto je hloupost taky.
Tvrdím, že většina těch vad je zveličenejch - byl jsem na technický před pár měsícema, to bylo potrubí v kategorii "lehké". A ne, koroze za těch pár měsíců nepokročila, trubky vypadaj furt stejně. To samý platí o brzdovým kotouči - před pár měsícema to taky bylo v kategorii "lehké". Posouzení hodně závad je subjektivní, záleží na postoji examinátora.
Taky tvrdím, že když jezdíme převážně do vedlejší vesnice a většinou rychlostí 40km/h (protože nikam nespěcháme), brzdy nám takto stačí. Auto brzdí dobře. Jenom velice málo nehod je způsobeno stavem auta - řidič většinou ví, s čím jezdí, a přizpůsobí tomu styl jízdy. Většina nehod je způsobena právě stylem jízdy.
Auto při brzdění netáhne do strany. Zadní brzda se na brzdění podílí míň, než přední. Dělal jsem test na písku, abych zjistil, která strana brzdí míň - a i když jsem se opravdu snažil, auto se nikdy nevychýlilo ze směru, ani na brzdnejch stopách to nebylo poznat. Však jsem ale napsal, že brzdy opravím, ne?
Každopádně, nikdy nemám pocit, že sedám do vraku, naopak, auto mi přijde v dobrym stavu, úměrně stáří.
No, a všimli jste si, že jako "nebezpečná" závada tam je třeba, že v autě mám hever? Vyndal jsem ho jen na tu technickou, stačilo ho zastrčit do skříňky. Ta baterie tam taky upevněná byla, tak proč z toho udělal nebezpečnou závadu. Na nárazníku žádný nebezpečný hrany nejsou.

PříspěvekNapsal: 26 úno 2021, 20:46 
Člen klubu

Motor: 1.8 16V + LPG
Mohl nemit svuj den.Nebo se mu taky v nedavne dobe vymstilo nejake zahmoureni oci,treba tohle si koukejte dat doporadku,i kdyz vas necham projit...no a treba nedal,a jeste tvrdil,ze na STK pred mesicem to bylo OK.
Nezname se,a tvy auto sem nevidel.Nemam problem vstrebat,ze auto muze jezdit s nefunkcnim abs,horsima emisema,obitou kastli.
Ale musi brzdit na vsecky 4 kola,rizeni nesmi plandat,gumy nesmi bejt bez vzorku...ty presuny 40km rychlosti ti odpusti prave leda horsi gumy,ale kdyz musis hopnout na brzdu,tak se muze stat lecos.
Nez jsem vloni na maree opravoval brzdy,a par dalsich veci bo stk,pac uz se s ni bezne nejezdi,nutne si ji chtela pujcit dcera.Budiz,devce,ma stare zimaky,takze bacha v zatackach a tak do 60,fakt blbe brzdi pro orezle kotouce,po meste si nechavej aspon dylku auta,sak si to skus.Prehriva se ve meste,sahara nejde vubec,chladime pres topeni.
Po tejdnu ji vracela,a moc rada,pac ji kdosi vbehl do vozovky a zastavila tak tak.A myslim,ze ji i trosku prihrala,pac se nechtela grilovat ofukem topeni.
Ja jsem s tim dokazal v pripade nutnosti premistit jinam,ale nerad.
Ono kdyby ses stal ucastnikem nehody,i bez sveho zavineni,furt budou prezkoumavat technicky stav vozu.Celkem bude jedno,co budes rikat ty,ale budou koukat na to,co rekl soudni znalec.
At uz jsi na tom aute delal cokoliv,proskolilo te,nech si ho na dily,znacku do depozitu.Skusi si poridit stejne,s cerstvou STK.A pokud rocne nenajezdit 15t. a vic,asi bych ani neuvazoval o prehozeni plynu,coz by bylo minimalne 5.000,aspon tak to kostuju.

Fiat Panda II - manzelka,LPG Magic 3

PříspěvekNapsal: 27 úno 2021, 00:49 
Člen klubu

ABS systémem to auto nebylo vybavený - tak mi to řekl jeden opravář, nevím. Emise má na jedničku. A kastle, pokud nemá ostrý hrany, snad obitá bejt může? Gumy mám se vzorkem 7mm. Brzdy brzdí dobře - několikrát jsem je testoval, na různejch povrchách, v různejch situacích. A rozhodně při brždění nestáčej auto do strany.
Už jsem za život vlastnil mnoho různejch aut, projezdil křížem krážem Evropu i Ameriku, a tak si fandím, že už poznám, na který auto se můžu spolehnout. Tady jen potřebuju projít tou technickou, to je všechno. A rád bych, opravdu, je jí škoda.

PříspěvekNapsal: 28 úno 2021, 13:58 
Člen klubu

Motor: Tak ten taky máme.
Ahoj,
a nemáš ABS zapsané v ORV (tzv. velký techničák)? Pokud si dobře pamatuji, tak moje Máňa ho tam zapsané měla... a potom máš na technické problém, i když na autě fyzicky není. Resp. o to větší, dodělává se dost obtížně, a hlavně draze.

Skutečnost, že když zabrzdíš, tak auto netáhne, neznamená, že PŘÍSTROJE nevyhodnotí špatnou funkci brzd.

Obité auto jsem na té tvé fotce nenašel, ale deformace karoserie může být problém i když nejsou ostré hrany.

Skutečnost, že člověk narazí na STK na někoho, kdo se špatně vyspal, nebo nemá rád konkrétní značky, a umí se na nich vyřádit je známá už léta. Proto je nejlépe dojet s autem v cajku (a ne např. s nefunkčními dveřmi), nebo to zařídit "jinak" :wink:

ex Fiat Marea Weekend 1.6 SX stříbrná kráska

PříspěvekNapsal: 03 bře 2021, 18:16 
Člen klubu

Motor: 1.9JTD105
Stejnej problém jsem měl já na STKčku ale s stilem :-( Podle toho blba svítilo světlení SPZky moc bíle (měl jsem tam LED žárovky) oranžová v blinkrech byla málo oranžová a největší gól bylo když se zeptal co mě to svítí za zelenou kontrolku na středovém panelu a já mu řekl že to není zelená ale oranžová a je to signalizace že jedu na benzím a ne na LPG. No nakonec jsem zjistil proč to bylo na předních tlumičích jsem měl vyztužené misky na pružiny protože praskaly pružiny a fiat to vyřešil svolávačkou a domontovával je tam. Ty pružiny praskaly jelikož byly z Opla. No a já jak si nevidím do huby mu řekl to je tak když do fiata daj křápy z Opla a ne svoje a pak jsem zjistil že on byl vlastníkem Opla :-)

Fiat Multipla 1.9JTD/105 bude dárce orgánů
Alfa romeo156 SW 1.9JTDm šedočerná střela

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]